Connecticut Swimming

Committee Members

Administrative Division

Vice-Chair: Rick Lewis, SHKS
Awards/Banquet Coordinators: Todd Gordon, RAC; Kaeley Steinnagel, LEHY
Legal (General Counsel): vacant
Membership/Registration: Davide and Kathleen Mendonca, SOCO; Ginger McCurdy, UN; Rick LaFrenierre, UN
Personnel Committee: Ellen Johnston, WRAT; Rick Lewis, SHKS; Todd Gordon, RAC
Records/Top 16 Tabulation Coordinator: Ginger McCurdy, UN
Safe Sport: Greg Pinchbeck, WYW
Secretary: Joan Lynch, GYWD

Personnel Committee

Chair: Ellen Johnston, General Chair, WRAT
Administrative Vice-Chair: Rick Lewis, SHKS
Finance Vice-Chair: Todd Gordon, RAC

Nominating Committee 2020

David Heller, UN
Ed Becker, BULL
Ellen Johnston, WRAT
Meghan Lynch, GYWD
Kathleen Mendonca, SOCO
Matt Pohlman, UN
Jeff Sargent, Athlete, WRAT

Finance and Budget Committee

Vice-Chair: Todd Gordon, RAC
General Chair: Ellen Johnston, WRAT
Administrative Vice-Chair: Rick Lewis, SHKS
Treasurer: Susan Lecza, SYS
Senior Athlete Representatives: Kyle Brown, WHAT; Richard Nolan, WRAT

Program Development

Vice-Chair: Jen Lyman, SLAC
Senior Committee Chair: Jason Paige, RYWC
Age Group Committee Chair: Dave Modzelewski, CDOG
Technical Planning Committee Chair: Kaeley Steinnagel, LEHY
Senior Coach Representative: vacant
Junior Coach Representative:  Kristen Finnegan, WRAT
Senior Athlete Representative: Kyle Brown, WHAT
Senior Athlete Representative: Richard Nolan, WRAT
Junior Athlete Representative: Maddie Haley, NCY
Junior Athlete Representative: Meghan Lynch, GYWD
Junior Athlete Representative: Claire Michalik, GRYM
Program Operations Vice-Chair: Mark Wollen, CDOG
Diversity, Equity & Inclusion: Dennis Flores, ZEUS
Open Water: Christina Forristall, SLAC
Coach-at-Large: Matt Pohlman, UN
General Chair: Ellen Johnston, WRAT

Senior Committee

Chair: Jason Paige, RYWC
Bill Ball, GRIT
Sean Farrell, CDOG
Suzanne Lancey, NCY
Emmanuel Lanzo, RAC
Adrianna Marmolejo, BULL
Richard Nolan, Athlete, WRAT
Jack Rogers, Athlete, CPAC
John Spadafina, SHU and WOLF
Anna Weinstein, Athlete, RYWC

Age Group Committee

Chair: Dave Modzelewski, CDOG
Marissa Chow, Athlete, WHAT
Kristen Finnegan, WRAT
Dennis Flores, ZEUS
Christina Forristall, SLAC
Emily Fox, Athlete, WYW
Eric Holden, WYW
Carolyn Jandura, Athlete, WYW
Jim Santiago, WHAT
John Scaldini, WEST
Bill Strickland, TP
Nancy Wargo, ZEUS

Technical Planning Committee

Chair: Kaeley Steinnagel, LEHY
Andy Ahlberg, GLAS
Rob Bouchey, NMEG
Ella Dyjak, Athlete, CAC
Ellen Johnston, WRAT, General Chair
Matthew Johnston, Athlete, RAC
Jen Lyman, SLAC, Program Development Vice-Chair
Kait Moss, LEHY
John Scaldini, WEST

Program Operations Division

Vice-Chair: Mark Wollen, CDOG
Awards: vacant
National Times Verification: Ginger McCurdy, UN
Officials Committee: Dave Pite, SOCO
Operational Risk: Duffy Mudry, SYS

Officials Committee

Dave Pite, Chair, SOCO
Ed Becker, Ex-Officio, Instructor, BULL
Ken Gray, Ex-Officio, UN
Bill Hawkins, Recruitment and Retention Coordinator, MAC
Mike Huffman, Ex-Officio, Instructor, GRIT
Phillip James, Web Site Administrator, RYWC
Dylan Lee, Secretary, Instructor, VSYM
Lauren Lee, Athlete, VSYM
Suzannah Rogers, OTS Coordinator, Instructor, CPAC
Margy Sargent, OQM Coordinator, Constant Contact Supervisor, WRAT
Jonah Tyler, Recruitment and Retention Coordinator, CDOG
Barbara Weiderecht, Special Projects, WRAT
Mark Wollen, Program Operations Chair, Instructor, OTS Coordinator, CDOG

Operational Risk Coordinator

Chair: Duffy Mudry, SYS

Coaches Committee

Chair and Senior Coach Representative: vacant
Junior Coach Representative: Kristen Finnegan, WRAT
Coach-at-Large: Matt Pohlman, UN

Athletes Committee

Chairs: Senior Athlete Representative: Kyle Brown, WHAT; Senior Athlete Representative: Richard Nolan, WRAT
Junior Athlete Representative: Maddie Haley, NCY
Junior Athlete Representative: Meghan Lynch, GYWD
Junior Athlete Representative: Claire Michalik, GRYM