Connecticut Swimming

2019 Short Course Championship Highlights

2019 Connecticut Short Course Age Group Championship
March 14-17, 2019 @ Chelsea Piers CT, Stamford, CT

856 Age Group athletes aged 8 to 14 from 60 CSI clubs participated in the 2019 SC Age Group Championship. 3,694 splashes were posted to the official times databases CSI's FAST and USA Swimming's SWIMS. Six individual CSI records were broken and six relay records were broken. Congratulations Mackenzie Headley, MJCC; Elliot Lee, BULL; Jack Haley, NCY; and BULL, CDOG, CPAC, and WHAT relays!

Records

Individual:          
Mackenzie Headley MJCC 11 -12 50Y Fly 26.39 Resident and CT
Elliot Lee BULL 11 -12 100Y IM 56.37 Resident and CT
Jack Haley NCY 11 -12 200Y IM 2:01.00 Resident and CT
           
Relays:          
           
Geelen, Lente (14) CPAC 13 - 14 800Y FR 7:34.12 Resident and CT
Holmes, Kaitlyn (14)          
Gjervold, Anna (13)          
Dolce, Kelly (14)          
           
Menendez, Nicholas (14) WHAT 13 - 14 200Y FR 1:31.41 Resident and CT
Peters, Samuel (13)          
Palaj, Mikel (14)          
Larock, Max (14)          
           
Larock, Max (14) WHAT 13 - 14 400Y FR 3:18.01 Resident and CT
Peters, Samuel (13)          
Palaj, Mikel (14)          
Menendez, Nicholas (14)          
           
Larock, Max (14) WHAT 13 - 14 800Y FR 7:14.25 Resident and CT
Menendez, Nicholas (14)          
Palaj, Mikel (14)          
Peters, Samuel (13)          
           
Conners, Brendan (13) BULL 13 - 14 200Y MR 1:40.71 Resident and CT
Ferneini, Michael (14)          
Enes, Samuel (13)          
Henry, Finn (14)          
           
Wollen, Mitchell (14) CDOG 13 - 14 400Y MR 3:39.69 Resident and CT
Zhu, Vincent (14)          
Wynne, Shane (14)          
Gauthier, Peter (13)          

 

Results and Scoring

Special thanks to the Age Group Committee, Gordon Brown, Chair; Meet Directors Suzannah Rogers, Jenn Carroll, and Molly Barto; Meet Referee Mark Wollen, Administrative Officials, Sophia Paleologou and Beth Falder; and Referee Dave Pite, who worked every session!  And, a thank you to all the parent volunteers that rotated through to help run the meet and make it successful for our athletes.

The CSI Annual Awards Banquet will be held Sunday, November 4, 2019. It is at this banquet that CSI recognizes the Age Group Championship High Point individual and club winners.

 

2019 Eastern Zone Speedo Sectionals (Region 1 North)
March 28-31, 2019, Ithaca, NY (hosted by Syracuse Chargers)

Congratulations to CSI Resident Record holders Arsenio Bustos, WAC; Katherine Douglass, CPAC; Tyler Sicignano, CPAC; and CPAC relay team!

Records

Individual:            
Katherine Douglass CPAC 17-18 and Senior Girls 50Y Free 21.67 Resident
    17-18 and Senior Girls 100Y Free 47.98 Resident
    17-18 and Senior Girls 200Y Free 1:45.16 Resident
    17-18 and Senior Girls 100Y Back 53.05 Resident
    17-18 and Senior Girls 100Y Fly 51.74 Resident
Tyler Sicignano CPAC 15-16 Boys 100Y Fly 48.78 Resident
    15-16 Boys 200Y Fly 1:46.70 Resident
Arsenio Bustos WAC 15-16 Boys 50Y Free 20.59 Resident
    15-16 Boys 100Y Free 44.87 Resident
             
Relays:            
             
Katherine Douglass CPAC Senior Girls 800Y Free Relay 7:12.40 Resident
Maxine Parker            
Sophia Moore            
Bridget Semenuk

 

Results and Scoring

2019 Connecticut Short Course Senior Championship
February 21-24, 2019 @ Wesleyan University, Middletown, CT

The CSI Senior Championship was February 21-24, 2019, at Wesleyan University. 1,568 splashes from 431 athletes resulted in 6 CSI individual records and 1 relay record. Congratulations to record-holders Arsenio Bustos, WAC; Ian Lee, RYWC; Meghan Lynch, GYWD; and CDOG relay team Alexandra Tyler, Vivian Mudry, Julia Stevens, and Sophie Murphy. Special thanks to Jason Paige and the entire Senior Committee, Meet Referee Dave Pite, and the many volunteers who worked behind the scenes and at the meet to make this meet a success.

Records

Individual:        
Meghan Lynch GYWD 15-16 200Y Breast 2:14.49 Connecticut
Ian Lee RYWC 13-14 100Y Free 47.28 CT and Resident
Arsenio Bustos WAC 15-16 100Y Breast 55.38 CT and Resident
Arsenio Bustos WAC 15-16 200Y IM 1:48.35 Connecticut
         
Relays:        
         
Tyler, Alexandra (16) CDOG 15-16 400Y Medley Relay 3:48.88 Connecticut
Mudry, Vivian (15)        
Stevens, Julia (16)        
Murphy, Sophie (15)        
 

High Point Winners

Womens Team Mens Team Combined Team
  1. Cheshire Y Sea Dogs
  2. Wilton Y Wahoos
  3. Westport/Weston Family Y
  1. Cheshire Y Sea Dog
  2. Woodbridge Aquatic Club
  3. Wilton Y Wahoos
  1. Cheshire Y Sea Dog
  2. Wilton Y Wahoos
  3. Woodbridge Aquatic Club
Womens Individual
Mens Individual  
  1. Meghan Lynch, GYWD
  2. Abby Francis, LEHY
  3. Esme Hunter, WRAT
  1. Yeziel Morales, RAC
  2. Lucas Racevicius, CDOG
  3. Arsenio Bustos, WAC
 
Womens Distance Mens Distance  
  1. Tylor Mathieu, GRIT
  2. Annaklara Doel, BULL
  3. Ella Dyjak, CAC
  1. Parker Lenoce, WRAT
  2. Mcallistar Milne, UN-GRIT
  3. Zach Houlton, UN-BULL
 
     
Womens HP
Womens Individual HP: Meghan Lynch, GYWD
 
Mens HP
Mens Individual HP: Yeziel Morales, RAC

Results and Scoring: